لوله و اتصالات پلیمری (فاضلابی )

لوله و اتصالات پلیمری یکی از مهم ترین و اصلی ترین محصولات در سیستم های مکانیکی و فاضلابی صنعت ساختمان به شمار می روند. شناخت انواع لوله و اتصالات پلیمری می تواند در انتخاب و خرید به ما کمک بسیاری کند. ما در این مقاله سعی میکنیم به معرفی انواع آن بپردازیم و به طور مختصر به مزایا و معایب انواع لوله پلیمری اشاره کوتاهی نماییم پس با ما همراه باشید.

امروزه در صنعت ساختمان ، لوله و اتصالات پلیمری ازجایگاه ویژه ای در صنعت تاسیسات و لوله کشی برخوردار هستند. و به دلیل اینکه لوله های پلیمری دجار خوردگی و زنگ زدگی نمی شوند می توانند جایگزین مناسبی برای لوله های فلزی باشند.

لوله و اتصالات پلیمری

لوله و اتصالات پنج لایه

لوله و اتصالات پنج لایه

لوله و اتصالات تک لایه

لوله و اتصالات تک لایه

لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلیکا

لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی

لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی

لوله و اتصالات پلی اتیلن جوشی

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

لوله و اتصالات پلی اتیلن پیچی

لوله و اتصالات پوش فیت

لوله و اتصالات پوش فیت

لوله و اتصالات پوش فیت

انواع لوله و اتصالات پلیمری ( فاضلابی )

 

در ادامه مطلب به برخی از مهمترین انواع لوله و اتصالات فاضلابی به طور مختصر اشاره می کنیم :

برای آبرسانی و انتقال فاضلاب های خانگی از لوله پلیکا و پوش فیت و برای آبرسانی و فاضلاب ساختمان ، خطوط انتقال آب و مایعات شیمیایی و کشاورزی از لوله های پلی اتیلن استفاه می کنند.

لوله پی وی سی ( pvc )

لوله پی وی سی بیشتر به رنگ سفید و خاکستری در بازار موجود می باشد. این نوع لوله ها بر خلاف دیگر لوله های پلیمری ، قابل اشتعال هستند و در دمای صفر می شکنند . البته ناگفته نماند اشتعال فقط در قسمتی که لوله دچار اشتعال شده باقی می ماند و مهار می شود و به قسمت های دیگر لوله هیچ آسیبی نمی رساند . لوله های پی وی سی در برابر نور شدید خورشید یا اشعه ماورای بنفش آسیب پذیرند و به همین دلیل باعث می شود که در لوله های آب گرم از آن ها استفاده نشود. لوله پی وی سی به دو دسته CPVC و UPVC تقسیم می شوند .وجود کلر بیشتر به کار رفته در این لوله ها باعث شده مقاومت بالای این لوله شده است.از برندهای موجود لوله پی وی سی می توان به لوله و اتصالات پلیکا نانو پلیمر یاس ، لوله و اتصالات پلیکا پلیمر گلپایگان و………… اشاره کرد.

جهت دریافت لیست قیمت به روز شده لوله پی وی سی با فروشندگان ما در بورس لوله و اتصالات ایران با شماره های 02166638402-09124111251 تماس بگیرید.

لوله پروپیلن (p.p)

کاربرد لوله پروپیلن شبیه به لوله های پی وی سی می باشد با این تفاوت که نسبت به آن ها مقاوم و پرکاربرد می باشند و حداقل 50 سال عمر می کنند. لوله پروپیلن دارای اتصالات متنوعی و از همین رو به عنوان یکی از محبوب ترین لوله ها در بازار جهانی شناخته شده است از جمله می توان به کوپلیمر ضربه ای ، کوپلیمر اندام و هموپلیمر اشاره کرد.

لوله پلی بوتیلن PB

لوله پلی بوتیلن جایگزین لوله کشی مسی می باشند و بیشتر به رنگ خاکستری موجود می باشند و همچنین جدار داخلی آن ها صاف می باشد و همین باعث جلوگیری از رسوب آب می شود.قطر لوله ها حداکثر یک میلی متر می باشد. و همانند لوله پی وی سی برای انتقال آب گرم از آن استفاده نمی شود و فقط برای انتقال آب سرد کاربرد دارد.

لوله پلی اتیلن PE

یکی از پرکاربردترین لوله ها ی پلیمری در صنعت لوله پلی اتیلن می باشد. یکی از انواع آن  ، لوله پلی اتیلن مشبک می باشد که با نماد ( PEX شناخته می شود.این لوله ها به دلیل مقاومت بالا در برابر حرارات ، تحمل فشار و مقاوت نسبت به ضربه در سیستم های گرمایش از کف کاربرد زیای دارند.

لوله و اتصالات پلیمری نزدیک به 50 سال سابقه کاربرد در تاسیسات ساختمانی و خطوط انتقال دارند و توانسته اند جایگاه خوبی در صنعت تاسیسات و لوله کشی بدست بیاورند. و در همه جا کاربرد دارند. لوله های پلیمری با استفاده از مواد شیمیایی ساخته شده اند و در کنار متریال فلزی ، سیمان و چوب نقش مهمی در ساخت و ساز ساختمان ها و منازل مسکونی و لوله های آب گرم کاربرد دارند..و یکی از عوامل مهم موفقیت لوله و اتصالات پلیمری انعطاف پذیری ، طول عمر و قیمت پایین آن ها می باشد.لوله و اتصالات پلیمری دارای کاربردهای فراوانی می باشد از جمله :

کاربرد لوله پلیمری

 • انتقال آب آشامیدنی
 • انتقال گاز
 • انتقال فاضلاب
 • لوله های پلاستیکی برای گرمایش از کف و گرمایش تابشیپ

یکی از کاربردهای لوله و اتصالات پلیمری یا فاضلابی انتقال آب آشامیدنی است که جزو الزمات بهداشتی می باشد .برای انتقال گاز باید دارای الزامات ایمنی ، برای انتقال فاضلاب دارای مقاومت شیمیایی بالا و همچنین لوله های پلاستیکی برای گرمایش از کف و گرمایش تابشی باید دارایی مقاومت دمایی بالا باشد.

جهت خرید و اطلاع از قیمت لوله پلیمری با کارشناسان فروش ما تماس بگیریید.

02166638402

09124111251

مزایای لوله پلیمری

انعطاف پذیری بیشتر لوله و اتصالات پلیمری نسبت به سایر لوله ها باعث شده کمتر دچار شکستگی شوند. و همچنین انعطاف پذیری ای لوله ها باعث می شود . وقتی که در خاک مدفون می شوند تنش های فشار کمتری را تحمل کنند. ولی با این حال نباید فشارهای وارد شده بیش از حد مجاز باشد. انعطاف پذیری بیشتر این لوله و اتصالات ، ایمنی و ضریب اطمینان بیشتری را به سیستم لوله کشی می دهد . انعطاف پذیری لوله های پلیمری باعث می شود به اتصالات کمتری نیاز پیدا کنند و در سطح شیب دار و ناهموار به راحتی قابل اجرا می باشند و فضای کمتری نیز اشغال می کنند.

 • انعطاف پذیری بالا لوله و اتصالات پلیمری
 • مقاومت بالایی در برابر خوردگی دارند
 • طول عمر لوله های پلیمری بین 50 الی 100 سال می باشد
 • هزینه کمتر لوله و اتصالات پلیمری نسبت به لوله های فلزی و همچنین هزینه نگهداری آن پایین است
 • لوله اتصالات پلیمری نبست به دیگر لوله ها سبک بوده و به راحتی نصب می شوند
 • قابلیت بازیافت لوله و اتصالات پلیمری سبب شده تا اثر منفی کمتری به محیط زیست وارد شود
 • افت فشار کمتر در سیتم لوله کشی و ذخیره انرژی ، نصب آسان دیگر مزایا لوله واتصالات پلیمری می باشد که باعث کاربرد زیاد ان در تاسیسات آبرسانی و فاضلاب شهری و ساختمانی می شود.

بورس لوله و اتصالات ایران فروشنده انواع لوله اتصالات پلیمری جهت خرید ودریافت به روزترین لیست قیمت لوله پلیمری با شمارهای 02166638402-09124111251 تماس حاصل فرمایید.

معایب لوله و اتصالات پلیمری

علاوه بر ویژگی ها ومزایای که در مورد لوله اتصالات پلیمری گفته شده دارای معایبی نیز می باشد در ادامه به معایب آن ها می پردازیم

 • بعضی از لوله واتصالات در دمای بالا نرم می شوند و براحتی تغیر شکل و دفرمه می شود. برای اینکه بتوانند در دمای بالا مقاوم باشند تولید کنندگان در ساختار شیمیایی آن ها تغیراتی بوجود می آورند که اینکر باعث می شود که مقاومت کششی ، ضربه ای و استحکام آنها کاهش یابد.
 • لوله و اتصالات پلیمری مانند لوله های پی وی وسی تنش های کمتری تحمل می کنند و وارد شدن ضربه شکسته می شود.