فهرست مطالب

لوله درزدار

لوله درزدار(welded pipe) یا لوله سیاه درزدار یکی از رایج ترین انواع لوله فلزی در بازار می باشد که با استفاده از خم کردن ورق فولادی و جوشکاری لبه های تولید و عرضه می شود . لوله های درزدار جوشی لوله های اقتصادی می باشند و با نوجه به وزن کم می توانند نیرو و فشار بالایی را تحمل کنند. جهت دریافت قیمت به روز لوله درزدار سیاه با 02166638402 تماس بگیرید .


قیمت لوله درزدار جوشی

باتوجه به نوسانات بازار و عوامل مختلفی باعث تغییر قیمت لوله سیاه درزدار می شود شما مشتریان عزیز می توانید جهت استعلام قیمت و تهیه ی پیش فاکتور و لیست قیمت به روز لوله درزدار سیاه با فروشگاه بورس لوله و اتصالات ایران در تماس باشید کارشناسان فروش ما اماده پاسخگویی به شما مشتریان عزیز می باشند.


قیمت لوله سیاه درزدار سبک و سنگین

قیمت لوله سیاه درزدار بر اساس ضخامت و طول آن متفاوت است و با توچه به سایز و ضخامت لوله قیمت آن محاسبه و تعیین قیمت می شود . قیمت لوله درزدار با توجه به کاربرد آن از جمله لوله درزدار تست آب ، لوله گاز و لوله های خانگی و API ، لوله های درزدار صنعتی با توجه به سایز ضخامت آن متفاوت می باشد .علاوه بر این ها قیمت لوله درزدار سبک و سنگین با توجه به برند ، کیفیت متریال ، روش تولید ، آلیاژ به کار رفته مفاوت می باشد .
لوله سیاه درزدار بدلیل اینکه از ورق و بوسیله جوش تولید می شود هزینه تولید آن نسبت به لوله مانیسمان بدون درز پایین تر است.

فروشگاه بورس لوله و اتصالات ایران علاوه بر فروش لوله مانیسمان فروشنده انواع لوله گالوانیزه ، لوله درزدار ،اتصالات سیاه درزدار ، اتصالات مانیسمان ، اتصالات گالوانیزه ، شیرآلات و ….. بابهترین قیمت ، کیفیت و برندهای مختلفمی باشد .

برای کسب مشاوره و اطلاعات لازم درباره لوله سیاه درزدار و لیست قیمت لوله درزدار با کارشناسان فروش ما 02166638402 – 09124111251 تماس حاصل نمایید.

جهت خرید انواع لوله درزدار و لیست قیمت لوله درزدار با کارشناسان فروش ما در بورس لوله و اتصالات ایران تماس بگیرید.

لوله سیاه درزدار

براساس نوع

لوله درزدار سبک

لوله درزدار سبک

لوله درزدار سنگین

لوله درزدار سنگین

لوله درزدار API

لوله درزدار API

لوله سیاه درزدار

براساس برند

لوله درزدار سپنتا

لوله درزدار سپنتا

لوله درزدار سپاهان

لوله درزدار سپاهان


لوله درز جوش یا لوله درزدارچیست ؟

لوله درزدار( seam welding ) با فرم دهی و جوش دادن ورق های فولادی تولید می شود و روشی که دو طرف لوله را به هم جوش می دهد در میزان کیفیت و مقاومت لوله تاثیر گذار می باشد و جوش دادن لوله به سه روش مقاومت الکتریکی ، فرکانس بالا ، جوش دادن با فیوژن الکتریکی و جوشکاری مارپیچی از رایج ترین روش تولید لوله درزدار می باشد . لوله های درزدار برخلاف لوله بدون درز مانیسمان دارای خط جوش می باشد .


انواع لوله درزدار


تولید کنندگان لوله سیاه درزدار در بازار ایران

لوله سیاه درزدار در انواع برندهای داخلی و خارجی موجود می باشد و دارای استانداردملی و بین المللی می باشند

شرکت لوله و پروفیل سپاهان
شرکت لوله و پروفیل سپنتا
شرکت لوله و پروفیل ساوه
شرکت لوله و پروفیل آریاوا
شرکت لوله و پروفیل کیهان
شرکت لوله و پروفیل یاران
شرکت لوله و پروفیل کچو


لوله درزدار چیست و چه کاربردی دارد؟

در اواخر قرن نوزدهم میلادی قبل از تولید لوله مانیسمان توسط شرکت آلمانی لوله ها به صورت لوله درزدار تولید و مورد استفاده قرار می گرفتند امروز در کنار لوله های بدون درز مورد استفاده قرار می گیرند و از لوله های پرکاربرد می باشند . استفاده از کلمه درزدار برای لوله درزدار بدلیل اینکه که قسمت درز ورقه های آهنی و فولادی که به شکل لوله می باشد را توسط جوش به هم متصل می کند از همین رو به آن لوله درزدار گفته می شود .
لوله درزدار به لوله هایی گفته می شود که برای کاربرد عمومی می باشد و در فرآیند تولید آن جوشکاری همراه است و قیمت لوله سیاه درزدار با توجه به فرآیند تولید آن ارازن تر نسبت به دیگر لوله های فلزی می باشد.


کاربرد لوله سیاه درزدار

 • خطوط انتقال آب ، گاز و پتروشیمی
 • ستون گذاری در ساختمان ، نرده ها و صنایع مبل سازی
 • ساخت مصنوعات و سازه های فلزی
 • کشتی سازی، تونل ، معدن ، پایه های پل و اسکله…

جهت دریافت استعلام قیمت انواع لوله سیاه درزدار با 02166638402 تماس بگیرید .


لیست قیمت لوله سیاه درزدار

لیست قیمت لوله درزدار رده سبک
لیست قیمت لوله درزدار رده سنگین
لیست قیمت لوله درزدار API


ویژگی‌های لوله درزدار

 • سرعت نصب بالا و صرفه جویی در زمان نصب لوله
 • هزینه کمتر نسبت به دیگر لوله ها
 • با وجود تحمل فشار کم نسبت به لوله بدون درز دارایقیمت مقرون به صرفه
 • تولید لوله درزدار در سایز و ضخامتهای مختلف

مشخصات فنی لوله سیاه درزدار

مشخصات فنی لوله درزدار

لوله های سیاه درزدار براساس استاندارد ASME 36.10 و ASME 36.19 تولید و به بازار عرضه می شود. سنجش اتصالات لوله درزدار بر اساس استاندارد ASME B16.25 و برند لوله نیز با استاندارد ASME B16.49 انجام می شود . جهت خرید لوله درزدار با کارشناسان فروش ما در تماس باشید .


تفاوت لوله درزدار و بدون درز ( مانیسمان ) چیست؟

 • لوله درزدار به صورت جوش لبه ها به یکدیگر می باشد ولی لوله مانیسمان بدون درز هیچ گونه درز جوشی ندارد.
 • لوله های درزدار از تحمل فشار کمتری نسبت به لوله های مانیسمان برخوردار هستند.
 • قیمت لوله های مانیسمان بدون درز بالاتر از قیمت لوله های درزدار می باشد.

انواع لوله درزدار

لوله های درزدار باتوجه به کاربردی که دارند به دو دسته تقسیم می شود . و معمولا برای انتقال سیالات در محیط های ساختمانی و صنعتی ،خودرو سازی و.. کاربرد دارد . برای تولید لوله سیاه درزدار و لوله گالوانیزه درزدار از ورق سیاه استفاده می کنند.

لوله سیاه درزدار

لوله سیاه درزدار که ئر دو نوع لوله سیاه درزدار سنگین و لوله سیاه سبک تولید و عرضه می شود .

لوله سیاه سنگین

لوله سیاه سنگین در سایز ۲ تا ۸ اینچ و وزنی در حدود ۷ تا ۱۵۲کیلو دارد تولید و عرضه می شود .

لوله سیاه سبک

لوله سیاه سبک در سایز ۱ تا ۳ اینچ و وزنی در حدود ۵ تا ۷ کیلو تولید می شود .

لوله گالوانیزه درزدار

لوله گالوانیزه درزدار که در دو نوع لوله گالوانیزه سبک و لوله گالوانیزه درزدار سنگین تولید و عرضه می شود و در فرآیند تولید آن از آبکاری به صورت پوشش با روی مذاب استفاده می کنند و در صنایع ساختمانی ، کشاورزی ، گلخانه ای ، پتروشیمی ، نفت و گاز و… کاربرد دارد .


لوله درزدار گازی

لوله درزدار گازی را به همراه اتصالات جوشی زانو درزدار ، سه راهی درزدار ، سردنده درزدار ، تبدیل درزدار و ….. در لوله کشی گاز روکار استفاده می کنند . لوله درزدار برای استفاده در لوله کشی گاز توکار مجاز نیست و تنها لوله درزداری که برای لوله کشی گاز توکار تایید می باشد، لوله با تست و مارک api می باشد. مانیس گاز برند ثبت شده لوله گاز ای پی آی سپاهان می باشد و کد استاندارد مانیس گاز ISIRI 3574 می باشد.


استاندارد لوله درزدار گازی

تمامی محصولات اتصالات گازی و لوله های گازی اعم از لوله درزدار گاز باید دارای مارک چاپ شده روی تک تک قطعات و دارای کد رهگیری باشند .استاندارد مربوط به لوله های گازی در حوزه تولید لوله گازی روکار کد ISIRI 3360 می باشد .


روش تولید لوله درزدار سیاه

روش تولید لوله سیاه درزداربه دو روش انجام می گیرد به صورت درز مستقیم یا اسپیرال که هزینه تولید به روش اسپیرال کمتر است.جوشکاری لوله های درزدار به دو روش انجام می شود جوشکاری با فلز پرکننده و جوشکاری بدون فلز پرکننده می باشد .
جوشکاری زیر پودری SAW در این روش از فلز پرکننده استفاده می شود و لوله های درزدار با درز مستقیم یا مارپیچ تولید می شود ولی در روش جوشکاری EFW / HFW / ERW از روش فلز پرکننده استفاده نمی کنند. برای لوله درزدار تا سایز متوسط از یک درز جوش و لوله سیاه درزدار سایز بزرگ از دو درز جوش استفاده می کنند.

روش تولید لوله درزدار به 3 روش جوشکاری  انجام می شود


روش ERW

در روش ERW دستگاه الکتریکی جوش با بالا برد آمپر باعث ایجاد حرارت در لبه های درز لوله می شود و با ذوب شدن لبه های درز لوله دو لبه به یکدیگر جوش می خورند این روش که به آن جوشکاری لب به لب نیز گفته می شود در این روش جوشکاری نیازی به الکترود نمی باشد .روش جوش درز لوله یا ERW که در این روش لیه های لوله با ذوب شدن به یکدیگر جوش می خورند


روش HFI
روش Welded pipe(HF) با کنترل و دقت بیشتری نسبت به دیگر روش انجام می شود و کیفیت فرآیند جوش دو لبه با کبفیت تر می باشد . در این روش با عبور جریان برق با فرکانس بالا از لب درز لوله ، حرارت بالایی ایجاد می شود و در نتیجه لبه های لوله ذوب شده و به یکدیگر جوش می خورند .


روش EFW
 
روش EFW: در این روش لبه های لوله ها را با استفاده از جوشکاری ذوب الکتریکی به یک دیگر جوش می خورند.


تولید لوله به روش اسپیرال

یکی از روش های استاندارد تولید لوله در جهان به روش اسپیرال می باشد . در روش اسپیرال ورق با عبوراز یک سری از غلتک ها با درز حلزونی (اسپیرال) به شکل لوله در می آید . بر خلاف لوله درزدار مستقیم که قطر لوله به پهنای ورق بستگی دارد در این روش با تغییر زاویه ورق قطر لوله نیز تغییر می کند در این روش لوله با قطر های مختلف و هزینه کمتری نسبت به روش درز مستقیم تولید می شوند .


تولید لوله به روش درز مستقیم

تولید لوله به روش درز مستقیم  در این روش ورق های فولادی براساس سایز لوله و ضخامت آن برش خورده و با عبور از غلتک ها ی نورد به شکل گرد در می ایند پس از این مرحله به د روش جوشکاری با فرکانس بالا یا جوشکاری ذوب الکتریکی درز آنها جوشکاری می شود.


سطح لوله درزدار

سطح لوله های درزدار با توجه به نیاز در شکل های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد .

 • روغن کاری شده
 • گالوانیزه عمیق
 • سیاه
 • الکترو گالوانیزه
 • پوشش محافظ دار مانند اپوکسی

استاندارد لوله سیاه درزدار

استاندارد لوله های سیاه درزداردر سیستم آبرسانی و گازرسانی بر اساس استاندارد DIN 2441 , DIN 2440 می باشد. طبق  این استاندارد قطر نامی، قطر خارجی، ضخامت دیواره و وزن طول واحد لوله تعیین می شود.


مزیت لوله درزدار نسبت به لوله مانیسمان

لوله های درزدار نسبت به لوله مانیسمان بدون درز در دسترس بوده و در زمان کمتری تولید می شود و از لحاظ نوسان قیمت مناسبتر است . لوله های درزدار دارای سطح داخلی قابل کنترل می باشند ولی لوله های مانیسمان این قابلیت را ندارند . ضخامت دیواره ها در لوله های درزدار پایدار و پیوسته می باشد .


ابعاد لوله درزدار جوشی

لوله سیاه درزدار در اندازه های 1/2 تا 120 اینج در ضخامتهای مختلف تولید و عرضه می شود


روش ساخت لوله سیاه درزدار

لوله سیاه درزدار بوسیله ورق های فولادی تولید می شوند این ورق های قبل از اینکه به ورق های فولادی تبدیل شوند و در پروسه تولید لوله قرار بگیرند از 4 ماده شمش فولادی ف تختال ، شمشه و شمشال ساخته و سپس در آخر برای ساخت لوله به کار گرفته می شوند .
برش
در مرجله برش با توجه ب سفارش مشتری ورق های فولادی به اندازه های مختلف برش می خورند .
گرمادهی
در این مرحله ورق های برش خورده به درون کوره های قوسی که با گاز کار می کنند وارد تا با گرمادهی به نقطه سرخ شدن برسند .
لخ پرس
در این مرحله شمش ها را وارد دستگاه پرس می کنند تا درآن ها سوراخ ایجاد کنند.
دستگاه النگاتور
فولادهای داغ را در این مرحله با دستگاه النگاتور گرد می کنند.
شلیک سمبه
سمبه ای به طول ۱۲ متر را به درون شمش فولادی با سرعت شلیک می کنند.
 تاب گیری
در مرحله تاب گیری لوله هایی را که تاب داشته باشند صاف می کنند.
جداسازی سمبه
مرحله جداسازی  سمبه ای که در داخل لوله قرار گرفته را خارج می کنند.
مرحله کروی
 در این مرحله بعد از برش دادن سرو انتهای لوله، لوله را به شکل گرد در می آورند.
 کشش
لوله ها در سایزهای مختلف را تا ۲۴ متر مکعب زیر کشش قرار می دهند.
سرد کردن لوله
لوله ها را با آب سرد خنک می کنند.
اندازه زدن
لوله ها را با توجه به سفارش مشتری برش می دهند.
آزمایش
لوله های برش خورده را با سیستم آزمایش می کنند تا ضایعات را جدا کنند.
کونیک کردن لوله
در مرحله کونیک کردن لوله سر و انتهای لوله ها را با دستگاه کونیک یک دست می کنند.
پولیش
این مرحله بیشتر برای سفارش های خارجی، برای جلو گیری از زنگ زدن لوله درزدار انجام می شود.
بستن لوله درزدار
درآخرین مرحله لوله ها را به صورت شش ضلعی بسته بندی می کنند تا آماده بار گیری شوند.


انواع  مختلف لوله درزدار

لوله های درزدار در سه نوع مختلف لوله درزدار یا درز جوش، لوله جدار چاهی و داربستی تقسیم می شوند.

لوله درز جوش (لوله درزدار)

لوله درز جوشی که به آن لوله سیاه یا لوله صنعتی هم گفته می شود، با توجه به کاربرد و استاندارد های بین المللی از ورق نورد گرم ساخته می شود و برای انتقال سیالات با فشار پایین و انتقال سیالات در اندازه های بالاتر از ۲۴ اینچ از این لوله ها استفاده می شود این لوله ها به سه روش مستقیم، لوله درز مخفی و اسپیرال تولید می شوند.

لوله جدار چاهی

لوله جدار چاهی برای دیواره چاه ها کاربرد دارد و ستون چاه ها را از فضای بیرون چاه جدا می کند. لوله های جدار چاهی به دلیل آنکه در چاه ها و مخزن های زیرزمینی کاربرد دارند، ضخامت و استحکامشان اهمیت بالایی دارد.و در صنایع حفاری، گاز، نفت و کشاورزی کاربرد دارند. لوله جدارچاهی در وزن ها و ضخامت های گوناگون در دو نوع شیاردار و بدون شیار تولید می شوند. مهمترین کاربرد این لوله ها جلوگیری از نشت چاه های عمیق و آبدهی آنها می باشد.

لوله داربستی

لوله داربست در طرح های عمرانی، صنعتی و ساخت و ساز کاربرد دارند.. لوله های داربستی در طرح ها و پروژه های عمرانی و ساختمان سازی، برای دسترسی به نقاط سخت کاربرد دارند و برای انتقال سیالات یا آب و گاز از لوله داربستی استفاده نمی کنند